Na českém internetu koluje spousta mýtů ohledně zamrznutí monobloku při výpadku proudu. Pravda je taková, že při prováděných testech došlo k zamrznutí a poškození deskového výměníku až po 24 hodinách při teplotách nižších než -15°C. Pro zajímavost na nestudenějším místě ČR šumavské Kvildě neklesla teplota v topné sezóně 2022/2023 pod -15°C na do bu delší než 6 hodin....
V praxi to funguje tak, že pokud vypadne proud na déle než 4 hodiny, poznáte to sami (bude Vám zima :-)) a budete to řešit. Např. zatopíte v krbu. V případě opravdu dlouhého výpadku elektrického proudu stačí uvnitř domu uzavřít ventily a vnější okruh vypustit. Po obnovení dodávky el. proudu je znovu-napuštění vnějšího okruhu otázkou několika minut.
Pokud nejste doma (například jste na dovolené), i ten nejlevnější alarm za cca 2t.Kč Vám pošle SMS-ku o výpadku proudu. Nevědomé zamrznutí tedy nehrozí.
Samozřejmě je možné aplikovat i nějaká automatická řešení:
- Zálohovaný zdroj pro oběhové čerpadlo např. Regulus
- Protizámrzové ventily např. Caleffi
Jednoznačně ale nedoporučujeme použití Glykolu do topného okruhu. Důvody jsou jasné: snižuje to účinnost TČ, v dlouhodobém horizontu to poškozuje TČ, v případě ohřevu TUV dokonce nebezpečné a hlavně... je to úplně zbytečné! 😃
Jak řešit ochranu před zamrznutím v případě, že chci záměrně odstavit např na týden TČ? Pro vysvětlení, tchán trvá na tom mít kotel na tuhá paliva a v něm topit během největších mrazů, obává se vysokých nákladů a nedá si to prostě vymluvit. TČ musí být stále zapnuté aby si čerpadlo čas od času "protočilo" vodu ve venkovním potrubí, nebo jak to ošetřit aby to fungovalo automaticky?
Děkuji za odpověď
S.Jurča